Якщо   дитина  не  розмовляє…     

          Коли ж діти починають говорити? З одного боку, відповідь на це питання дуже проста – вже давно встановлено, що після півтора років у дитини з’являються перші слова, і до двох років діти, як правило починають розмовляти. Причому оволодіння мовою має характер “вибуху”. Малюк, що мовчав до цього, раптом заговорив, та так, що зупинити його неможливо. Деякі учені вважають, що така раптовість в оволодінні мовою пов’язана з тим, що діти в півтора роки роблять свого роду відкриття: кожна річ має свою назву, яку можна дізнатися у дорослого Нескінченні питання дитини “це що?”, здавалося б, підтверджують дану думку. Але думати, що однорічний малюк здатний відкрити загальний закон – це означає сильно перебільшувати інтелектуальну потужність дітей. Жодна дитина не здатна усвідомити в такому юному віці знакову функцію слів, не володіючи мовою. Та все ж швидкість, з якою розширюється запас слів немовляти, вражаюча.  Разом з тим визначити точну дату появи перших слів дитини не так-то просто. Річ у тому, що за часом появи мови і за об’ємом свого активного словника діти так сильно розрізняються між собою, що середні дані ніяк не відображають реальної картини. Є діти, які вже в 11-12 місяців говорять до 110-115 слів, а бувають випадки, коли і до двох з половиною років дитина наполегливо мовчить, не дивлячись на нормальний в цілому психічний розвиток. Такі істотні індивідуальні відмінності не дозволяють встановити хоч би зразкові вікові норми мовного розвитку. Вже не раз психологи намагалися точно визначити, скільки слів повинні знати діти кожного віку. Проте всі ці спроби поки нічим не закінчилися, тому що між дітьми від 1 року до 2 років дуже великі відмінності. Щоб якось подолати цю трудність, учені спробували підрахувати мінімальний і максимальний словник дитини для кожного віку. Виявилось, що і між цими величинами існують величезні відмінності. Наприклад, в 1 рік і 3 місяці мінімальний словник дитини  всього 4-5 слів, а максимальний – 232 (!). При цьому серед обстежених дітей не було жодного вундеркінда або розумово відсталого.  Виходить, що терміни і темпи оволодіння мовою багато в чому залежать від індивідуальних особливостей дитини і від того, по якому шляху йде його мовний розвиток.

          Розвиток мови має два основні напрями: пасивне володіння словом (тобто розуміння мови) і активне (тобто говір). Зазвичай пасивна мова випереджає активну. Вже в 10-12 місяців діти зазвичай розуміють назви багатьох предметів і дій Всім відомі знамениті дитячі ігри в “Сороку-ворону” або “Козу”. “Все розуміє, – дивуються зворушені батьки, – а сказати нічого не може”. Дійсно, до певного часу число слів, що розуміються, значно перевершує кількість активно вимовних. І у деяких дітей цей період сильно затягується. Дитина може аж до 2 років, добре розуміючи все, що говорять йому дорослі, не вимовляти жодного слова – або взагалі мовчати, або пояснюватися за допомогою лепетного говору. І все-таки при цьому, якщо дитина живе в нормальних умовах, його мова розвивається.

           Зазвичай у таких дітей перехід до активної мови відбувається різко і несподівано. І це зрозуміло. Адже достатньо багатий запас слів, що розуміються, стає активним словником дитини. Буває так, що діти, що наполегливо мовчали до 2 років, вже в 3 роки наздоганяють і перегонять в своєму розвитку тих, хто почав говорити в 10 місяців. Тому не варто турбуватися, якщо до 2 років в активному словнику дитини всього 2-3 слова. Якщо малюк розуміє звернену до нього мову, якщо ви створюєте всі необхідні умови для його нормального розвитку, значить, рано чи пізно він заговорить. А ось як рано або наскільки пізно – багато в чому залежить від вас.  Розглянемо, як можуть батьки допомогти дитині заговорити. Довгий час прийнято було вважати, що дитяча мова виникає з прямого наслідування мовним звукам дорослого – малюки запам’ятовують слова дорослих, повторюють їх і таким чином засвоюють мову. “Скажи мама, скажи ляля, скажи ложка”, – просять батьки малюка і чекають від нього відповідних звуків. До їх великої радості, багато малюків вже в 10-12 місяців починають виразно повторювати за дорослим ті або інші прості слова Наслідування дійсно має місце при оволодінні мовою (адже діти завжди починають говорити на тій же мові, що і їх батьки). Проте воно не є головним. Дитина може легко відтворювати те або інше слово на прохання дорослого, але в той же час ніколи не використовувати його самостійно. Значить, уміння наслідувати, сприймати і відтворювати чужі слова ще не веде до появи власних слів дитини.   В той же час, очевидно, що перші слова виникають тільки в спілкуванні з дорослим. Але взаємодія дорослого з дитиною не може зводитися до прямого копіювання мовних звуків. Слово – це перш за все знак, тобто заступник іншого предмету. Значить, за кожним словом повинен стояти якийсь предмет, що позначається ним, тобто його значення. Якщо такого предмету немає, якщо мати і дитина до півтора років обмежуються проявами взаємної любові, перші слова можуть не з’явитися, як би багато мати не розмовляла з малюком і як би добре він не відтворював її слова. Якщо ж мама грає з немовлям в іграшки, його дії і ці самі іграшки стають предметом (або змістом) їх спілкування. Проте в тому випадку, якщо дитина захоплено грає з предметами, але вважає за краще це робити наодинці, активні слова дитини також затримуються: у нього не виникає потреби назвати предмет, звернутися до кого-небудь з проханням або виразити свої враження. Потреба і необхідність говорити припускає наявність двох головних умов: 1) потреба в спілкуванні з дорослим і 2) потреба в предметі, який потрібно назвати.

           Ні те ні інше окремо до слова ще не веде. І  тільки ситуація наочної співпраці дитини з дорослим або змістовного, ділового спілкування створює необхідність назвати предмет, а отже, вимовити своє слово. Таким чином, головне – це не просто говорити, але грати з дитиною; розмовляти не просто так, а з приводу сумісної гри. Для цього підходять кубики, піраміди, м’ячики, машинки, картинки і багато інших предметів, з якими можна грати разом. У такій наочній співпраці дорослий ставить перед дитиною мовне завдання, яке вимагає перебудови всієї  його поведінки: щоб бути понятим, він повинен вимовити абсолютно певне слово. А це означає, що він повинен відвернутися від бажаного предмету, звернутися до дорослого, виділити вимовне ним слово і спожити цей штучний знак соціально-історичної природи (яким завжди є слово) для дії на тих, що оточують.   Суть мовного завдання полягає в тому, щоб спонукати дитину до активного використання певного слова як єдиний правильний засіб дії. Спочатку у малюка немає ніякої потреби назвати предмет словом. Така потреба повинна виникнути, і навчити його цьому може тільки дорослий.

        В процесі оволодіння словом можна виділити три основні етапи, кожний з яких має свій смисловий центр для дитини. На першому етапі таким центром є предмет. Малюк тягнеться до нього, супроводжуючи свої спроби мімічними і інтонаційно-виразними рухами. В деяких випадках, коли він не отримує бажаний предмет, ці прояви переростають в гнів і навіть в плач. Проте у більшості дітей центр уваги поступово зрушується на дорослого. На другому етапі центром ситуації стає дорослий Звертаючись до нього, дитина пробує різноманітні мовні і немовні засоби. Замість спроб дістати предмет з’являються вказівні жести, активний говір (“дай-дай-дай”) і інші способи дії. Така поведінка направлена на те, щоб вивести дорослого із стану нейтралітету і звернути його увагу на свої спроби. Проте якщо дорослий “не здається” і чекає потрібного слова, дитина нарешті пробує його вимовити. На третьому етапі центром ситуації виступає саме слово. Дитина починає не просто дивитися на дорослого, але зосереджується на його губах, придивляється до артикуляції Пильний розгляд губ, що “говорять”, ворушаться, явно свідчить про те, що дитина не тільки чує, але і “бачить” потрібне слово. Тому, розмовляючи з маленькими дітьми, важливо виразно артикулювати кожен звук, щоб було зрозуміле, як цей звук проводиться. Після цього зазвичай виявляються перші спроби вимовити слово. Важливо підкреслити, що малюк спочатку орієнтується в загальному сенсі ситуації. Він починає розуміти, що, для того, щоб звернутися до дорослого, потрібно використовувати конкретне слово, яке і стає засобом звернення. Таким чином, сприйняття і відтворення слова відбувається, як ми вже говорили, на основі вже відкритого сенсу мовного спілкування і співпраці з дорослим. Без достатньо розвиненої потреби в спілкуванні з дорослим і сумісній з ним грі перші слова з’явитися не можуть. Повністю розгорненим процес породження слова буває тільки спочатку. У подальшому цей процес згущується, дитина відразу переходить до вимовляння нового слова, до його артикуляції. Разом з тим важливо підкреслити, що мовне завдання, тобто завдання передати щось словами, вперше ставиться перед малюком саме дорослим. Діти починають активно вимовляти слова тільки під впливом наполегливих дій дорослого, коли він перетворює слово на центр уваги дитини.   Проте благополучним і своєчасним поява мови буває не завжди. Чому заговорити буває важко? Останнім часом явне недорозвинення або взагалі відсутність мови у 3-4-річних дітей стає все більш серйозною проблемою для батьків і педагогів. Спробуємо розглянути основні, найбільш типові причини таких проблем у дітей 2-3 років і, відповідно, способи їх подолання.

         Першою і головною причиною відставання в мовному розвитку є недостатнє спілкування дитини з своїми батьками. Останнім часом багато батьків зважаючи на свою зайнятість і втому не мають часу і бажання спілкуватися з своїми дітьми. Головним джерелом вражень (у тому числі і мовних) служить для дітей телевізор. Полягання мовчання членів сім’ї в повсякденному житті і перед екраном телевізора обертається драматичними наслідками для оволодіння мовою маленькою дитиною Вже давно б’ють тривогу лікарі, які через свою професію мають справу з порушеннями мови і слуху в дитячому віці. Ще в середині 90-х років минулого століття німецький лікар Манфред Хайнеманн за допомогою нових методів обстеження наткнувся на несподівано велику кількість дітей 3,5-4 років, що потребують лікування. В середньому у 25% дітей було виявлено порушення розвитку мови. А сьогодні в середньому кожна четверта дитина дошкільного віку страждає сповільненим розвитком мови або його порушенням, незалежно від рівня освіти батьків або їх приналежності до певних соціальних шарів.

         Фахівці підкреслюють, що зростання числа порушень розвитку мови у наш час пояснюється не стільки медичними чинниками, скільки соціально-культурними умовами, що змінилися, в яких сьогодні ростуть діти. У працюючих батьків залишається все менше вільного часу для своїх дітей. Так, у матері є в середньому близько 12 хвилин в день на те, щоб поговорити з своєю дитиною. Як наслідок всього цього – число дітей, “ощасливлених” власною теле- або відеоапаратурою, що росте, і тоді час проглядання передач досягає 3-4 годин в день. Особливо вселяє побоювання той факт, що навіть маленькі діти 3-5 років дивляться телевізор в середньому 1-2 години в день. А деякі – від 5 до 6 годин в день, коли їм додатково показують відеофільми.

          Але,     здавалося б,     малюк,     сидячи     перед  телевізором,   постійно  чує  мову,   причому  гучну,  різноманітну  і  виразну.  Що йому заважає засвоювати її? Річ у тому, що мова, чутна  дитиною  з  екрану  телевізора,   не надає  на  нього  належної  дії  і  не  грає  значущої ролі в мовному розвитку. Вона не сприймається дітьми раннього  віку   як   адресована   їм   особисто   і   не   включена   в   їх практичну  активність,  а  тому  не  має  для  них  ніякого значення,    залишаючись    лише    фоном    постійно мигаючих    на    екрані  зорових стимулів. Доведено, що маленькі діти не виділяють окремих  слів,  не  розуміють  діалогів  і  не  вслухаються  в екранну    мову.    Навіть    самі    кращі    телепередачі  та диски  не  можуть замінити  спілкування  батьків  зі  своїми дітьми!     Тільки    безпосередня дія дорослого і його участь в практичній діяльності малюка   здатні   забезпечити   нормальний   мовний   розвиток.

      Отже,  для  подолання  відставань  в  розвитку   мови необхідно принаймні дві умови:

  • включеність мови в активну діяльність дитини;
  • індивідуальна адресованість мови, яка можлива тільки в живому безпосередньому спілкуванні.

         Для малюка, якому належить вивчити  світ мови, жодною мірою не байдуже, хто і як вимовляє слова. Адже тільки завдяки зверненому до нього слову він  може стати людиною в дійсному сенсі. Причому в першу чергу це не передача інформації, а щось зовсім інше, що має набагато більше значення: погляд в вічі, зацікавленість, у відповідь усмішка, емоційна виразність. Все це може дати дитині тільки близький дорослий.  Проте іноді відставання в мовному розвитку зв’язане і з надмірним нав’язуванням. Дорослі, добре усвідомлюючи значення автономної мови дитини, разом з тим не стимулюють у нього звернення до нормальної людської мови і не ставлять  мовні завдання, вгадуючи щонайменші його бажання. Вони добре розуміють, що хоче сказати дитина, і задовольняються його “дитячими словами” типу “бу-бу”, “нюка”, “люка” і т.п. При цьому і самі батьки із задоволенням використовують дитячі слова в розмові з малюком, оскільки така дитяча мова (його іноді називають мовою мам і нянь) виражає особливу ніжність. Але ця мова доречна тільки для немовляти, оскільки воно ще не вникає в значення слів. Після року, коли починається інтенсивне засвоєння мови, “дитячі слова” можуть стати серйозною перешкодою для розвитку нормальної людської мови, і дитина надовго залишиться на даному етапі, задовольняючись декількома “дитячими словами”. Якщо малюк до 3-4 років залишається на стадії говору виключно “дитячих слів”, то згодом в його мові можливі різні порушення, пов’язані з неповним оволодінням звуками рідної мови, заміною звуків, їх змішенням і ін. У початковій школі така неправильна вимова може викликати грубі помилки в листі, оскільки “як чується, так і пишеться”.

            Отже, основних причин застрявання дитини на стадії автономної дитячої мови дві. По-перше, це ситуації, коли навколишні близькі дорослі охоче використовують в спілкуванні з дитиною ту саму дитячу мову, повторюючи його звуки і пропонуючи аналогічні свої слова типу “бибика”, “ням-ням”, “пі-пі” і ін. По-друге, це випадки,  коли  батьки  і  бабусі,  добре  розуміючи  не тільки своєрідна мова дитини, але і всі її бажання, вгадують їх буквально з півслова і напівпогляду. У таких умовах у дитини не виникає ніякої потреби в справжніх словах. Відповідно для подолання подібних проблем необхідно неухильно дотримувати два правила:

        1. Не замінювати розмову з дитиною мовою “мам і нянь”, тобто не говорити з ним за допомогою різних “бу-бу” або “пі-пі”. Малюкові необхідна правильна людська мова, природно, зрозуміла йому. При цьому, звертаючись до дитини, слідує чітко і ясно вимовляти окремі слова, привертаючи його увагу до їх артикуляції і добиваючись від нього виразної вимови.

        2. “Не розуміти” автономних слів і невиразних вокалізів дитини, спонукати його до правильної вимови і назви потрібних йому речей і, таким чином, створювати мовне завдання. Необхідність, а потім потреба в людській мові виникає тільки в спілкуванні з близькими дорослими.

        В зв’язку з цим згадується відомий анекдот про хлопчика, який до п’яти років мовчав, і батьки вже вважали його глухонімим. Але одного разу за сніданком він сказав, що каша недостатньо солодка. Коли здивовані батьки запитали малюка, чому ж він до цих пір мовчав, хлопчик відповів, що раніше все було в порядку. Так от, до тих пір, поки тебе розуміють без слів, ніякої необхідності в них не немає, і тому можна мовчати або пояснюватися нечленороздільними звуками.

         Серйозною перешкодою для розвитку мови може також стати підвищена імпульсна дитини і нечутливість до слів дорослого. Такі діти надзвичайно активні, рухомі, вони мчать світ за очі і ні на чому не можуть зосередитися. Вони як би не чують того, що звернувся до них дорослого і ніяк не реагують на його слова. Навіть свій протест вони виражають якось особливо: кричать, дивлячись в порожнечу, а не звертаючись до дорослого. Відсутність необхідних зв’язків з дорослим виявляється і в прагненні все робити самому: дорослий як партнер і як зразок абсолютно не потрібний. Індивідуальні ігри дитини з предметами хоч і звільняють дорослих від настирливості дітей, але ніяк не стимулюють мовного розвитку дитини. У таких умовах заглушається сама потреба малюка в спілкуванні з дорослими, він перестає звертатися до них, занурюючись в стереотипні дії з предметами. В результаті затримується психічний розвиток дитини взагалі і мовне зокрема.

          У подібних випадках потрібно перш за все повернутися до ігор і занять, в основі яких лежить емоційний контакт з малюком. Це може бути ласкаве погладжування по головці, назва його по імені, прості дитячі ігри типу “Ку-ку” або “Сорока-ворона”. Важливо встановити контакт з дитиною, зловити його погляд і отримати у відповідь реакцію. Велике значення має і те, як саме дорослий вводить в життя дитини різні предмети і іграшки. Всім наочним діям слід по можливості додати “людський” характер: жаліти або укладати спати ляльку, посадити водія в машинку і вести її в гараж, лікувати мавпочку і т.д.Кількість іграшок краще скоротити. Дуже корисні ігри, в які не можна грати одному, наприклад катати м’ячик. Якщо дитина не виявляє цікавості до співпраці, спробуйте організувати в його присутності загальну гру з іншим партнером. Наприклад, тато і мама можуть катати один одному м’ячик, по-дитячому тріумфуючи і радіючи. Швидше за все, малюк захоче зайняти місце одного з них або приєднатися до цього заняття. Корисні також ігри з імітацією.   Ви   говорите   у присутності   малюка   за різних звіряток, а дитина, заражаючись загальною обстановкою повторює услід за вами. Всі ці заняття направлені на те, щоб зупинити безглузду метушню дитини і привернути його до змістовного спілкування.

         Ще однією, достатньо поширеною сьогодні проблемою є стрімкість мовного розвитку. Цей варіант порушення нормального розвитку мови протилежний всім попереднім. Він відрізняється тим, що перші слова дітей не тільки не затримуються, але, навпаки, випереджають всі вікові терміни мовного розвитку. Дитина в 1 рік і 3 місяці раптом починає говорити майже розгорненими пропозиціями, з хорошою дикцією, використовуючи зовсім не дитячі слова. Скільки гордості викликає у батьків їх диво, що говорить! Як приємно продемонструвати знайомим незвичайні здібності малюка! Спочатку можливості малюка здаються безмежними. З ним постійно розмовляють, його учать, йому розповідають, ставлять пластинки, читають книжки і т.д. І він все розуміє, все з цікавістю слухає. Здавалося б, все йде чудово. Але раптом така дитина починає заїкатися, важко засинає, його мучать безпричинні страхи, він стає млявим і капризним. Все це відбувається тому, що слабка нервова система малюка, що не окріпнула, не справляється з потоком інформації, яка обрушується на його голову. Йому важко так швидко перебудуватися і всього за декілька місяців з немовляти перетворитися на дорослу людину.

       Підвищена збудливість, нічні страхи, заїкання свідчать про те, що нервова система дитини стомлена, що він не справляється з надмірним інформативним навантаженням. Значить, дитині потрібні відпочинок, свобода від зайвих вражень (і перш за все – мовних). Для того, щоб запобігти розвитку неврозів, потрібно більше гуляти з дитиною, грати в прості дитячі ігри, привчати його до суспільства однолітків і у жодному випадку не перенавантажувати новою інформацією.

          Отже, випадки порушення мовного розвитку вельми різноманітні. Але при будь-яких ситуаціях для нормального і своєчасного розвитку мови необхідне достатнє і відповідне зросту спілкування дитини з дорослим. Проте буває, що ніякі старання батьків не приводять до потрібного результату –малюк до 3 років продовжує мовчати, або вимовляє якісь нечленороздільні звуки, або уникає спілкування. У цих випадках необхідно звернутися до фахівців – логопеда, невропатолога або дитячого психолога Не забувайте, що мова – це один з головних показників психічного розвитку, оскільки в ній відбиваються всі досягнення і проблеми маленької дитини.

Якщо дитина не розмовляє