Дитяча сексологія

        Що повинна знати ваша дитина:

        В 3-4 роки. Дитина має знати різницю між чоловіком та жінкою і чітко усвідомлювати, до якої статі вона відноситься. А також знати назви статевих органів.

       В 6-7 років. В доступній формі необхідно розповісти, звідки все-таки беруться діти і яке відношення до цього мають батьки.

      В 10-12 років. Дитині необхідно розповісти про принципи статевого життя, роблячи акцент на почуттях.

     В 12-14 років дитина повинна отримувати дані про існуючі між статеві відносини, про закоханість, різницю в поведінці юнаків та дівчаток, про менструації та полюції.

    В 14-16 років. Підліток має знати про статеве життя, вагітності, контрацепції, захворюваннях, що передаються статевим життям.

Практичні рекомендації  щодо  статевого виховання вашої дитини:

 1. Спробуйте вести бесіду в самій простій манері, як при обговоренні будь-якої іншої теми.
 2. Уникайте довгих повчальних лекцій по статевих питаннях. Вам може знадобитися 15 хвилин, щоб викласти всю потрібну вам інформацію. Однак, дитина не може залишатися уважною так довго. Вона буде запитувати і  захоче отримувати короткі конкретні відповіді.
 3. старайтеся, щоб ваша розповідь не була лише біологічним фактом – дитині захочеться почути вашу думку, почуття та рішення.
 4. Не бійтеся  сказати дитині  про секс дуже багато. З її памяті вивітриться практично все те, що вона не зрозуміла.
 5. Якщо ваша дитина вживає непристойні слова, спокійно поясніть їй їх значення, а далі зробіть наголос на те, що ви не хотіли б щоб він їх повторював іще. Можна, наприклад сказати: «Не думаю, що це самий кращий спосіб сказати те, що ти почуваєш». Пам’ятайте, що злоба або глузування щодо конкретних слів, спонукають дитину повторювати їх знову і знову.
 6. Старайтеся правильно називати статеві органи, уникаючи слів «піпка», «піпіська» та інші.
 7. Навіть  діти дошкільного віку повинні знати, як захистити себе від сексуального насильства. Це означає, що ви повинні навчити дитину казати НІ дорослим. Наприклад, бесіда на цю тему з дитиною 4-5 років: «Ти знаєш, що дорослим людям буває іноді важко найти собі друзів. Тому вони знайомляться з дітьми. В цьому немає нічого поганого. Але якщо вони просять робити такі речі, про які дорослі не мають просити  дітей (наприклад, залазити руками в штанці, чіпати заборонені ділянки тіла (ділянка трусиків та ділянка ліфчика у дівчаток) ти повинен відповісти НІ і зразу ж розповісти  мені чи іншій близькій людині.
 8. Бесіди про статеве життя слід починати перед тим, як діти досягнуть підліткового віку. Фізичні зміни (в тому числі, розвиток молочних залоз, менструації і полюції) можуть зявитися і раніше 10 років.
 9. Хлопчикам потрібно розповідати про менструації, а дівчатка повинні розуміти, що таке ерекція. Не уникайте обговорень дитячих запитань на  тематику про гомосексуалізм і проституцію. Більшість дітей взнають про це з телеекрану, читають заборонену літературу або заворожено вислуховують нафантазовану і зовсім неправдиву інформацію на вулиці.
 10. Поінформуйте, нічого не приховуючи, про СНІД та інші хвороби, що передаються статевим шляхом. Але обов’язково розповідайте з урахуванням реакції дитини на інформацію, яку він отримує. Разом з тим, немає ніякої необхідності залякувати 5-6 річну дитину, розповідаючи про летальний кінець хворого на СНІД. З іншого боку, якщо ви відкладете цю розповідь до підліткового віку це навряд чи буде корисним, тому як підлітки уже все довідались і без вас.
 11. Прагніть, щоб в дитини не виникало сорому, коли  вона вас запитує. Ні в якому разі не говоріть фрази: «Ти ще занадто малий, щоби це зрозуміти». Якщо дитина задає вам конкретне запитання, то вона повинна отримати конкретну відповідь в доступній формі.
 12. Якщо ви не можете відповісти, не бійтеся признатися в цьому. Зверніться до більш компетентної особи, наприклад до лікаря, він допоможе знайти потрібні дані або прочитайте літературу та довідники за цією тематикою., можна читати разом з дитиною.
 13. Відповівши на запитання дитини, впевніться, що вона все зрозуміла. Перевірте, наскільки ваша відповідь відповідає запиту дитини, чи саме це вона хотіла від вас почути. Дуже добре, коли після вашої розмови у дитини виникатимуть нові запитання.

Список рекомендованої літератури для ознайомлення:

М. Айванхов. Воспитание до рождения. – 2003.

Е. Комаровский. Начало жизни вашого ребенка. –Харьков: Фолио 1996.

С. Лупан. Поверь в свое дитя. – М. 1993.

Масару Ибука. После трех уже поз дно. – М; Олта, 2003.

Я.Сегал. Третий, который не лишний. – Харьков: Фолио, 2003.

Д. Силберг. 125 развивающих игр для детей до года. – Минск; Попурри, 2003.

Журналы: «Лиза. Мой ребенок», «Журнал для будущих мам», «Мама и Я», «9 месяцев»; ТВ- программа «Семья от А до Я»

Дитяча сексологія