РЕКОМЕНДАЦІЇ ПЕДАГОГАМ ЩОДО ЗМЕНШЕННЯ ВПЛИВУ СТРЕСУ

                                                                       Великим відкриттям будь-якого покоління

є  те, що людина може змінити своє життя,

                                                змінивши ставлення до нього.  

А.Швейцар

 1. Частіше прислухайтесь до власного антистресового поводження:

1) Прагніть до максимальної, але доступної для вас життєвої мети;

2) Відпочивайте ще до того, як встигнете стомитися;

3) Використовуйте енергію стресу в інтересах особистого зростання;

4) Постійно створюйте у своїй уяві зону психічної безпеки, комфорту і відпочинку.

5) Пам’ятайте дуже важливу рекомендацію П. Брегга про те, що єдиний спосіб продовжити своє життя – це не укорочувати його.

2. Керуйтеся антистресовими правилами життя і поведінки. Не всі вони можуть підійти конкретно вам. Однак ви вправі зробити вибір. Використовуйте ті з них, що дійсно вам підходять, ви забезпечите собі високу життєву стійкість.

1) Визначте негативні чинники, що призводять у вас виникнення стресу. Намагайтеся уникати їх або за допомогою позитивного мислення, спробуйте змінити своє ставлення до них.

2) Забезпечуйте високий життєвий потенціал у здоровї, освіті, праці, сім’ї, позитивному мисленні. Він гарантує високу стресостійкість.

3) Навчіться розслаблюватися: тілом, диханням, думкою тощо.

4) Відшукуйте способи зупинки самого себе. На цій стадії стресу важливо «взяти перерву» і зусиллям волі перервати свої дії:

 – зробити паузу в спілкуванні (помовчати кілька хвилин замість того, щоб із роздратуванням відповідати на несправедливе зауваження);

 – порахувати до 10;

 – вийти з приміщення;

 – переміститися в іншу, віддалену частину приміщення.

    Якщо втрата самовладання відбулася на роботі, ми повинні завжди прагнути перевести енергію і іншу форму діяльності, зайнятися чим-небудь іншим, що дасть можливість зняти напруження:

  • перебрати свої ділові папери (класний журнал, підручники0, полити квіти на підвіконні, заварити чай;
  • вийти в коридор (звичайно, на перерві, але якщо, то …) і поговорити з колегами на нейтральні теми (про погоду, покупки та ін.);
  • підійти до вікна і подивитися на небо й дерева, порадіти сонцю, дощеві або снігові;
  • звернути увагу на людей, що йдуть по вулиці. Спробувати уявити, про що думають ці люди;
  • зайти в туалетну кімнату і на 2-3 хвилини опустити долоні під холодну воду.

5) Відключайтесь від негативних ситуацій з використанням дихання.

6) Учіться планувати. Дезорганізація може призвести до стресу. Приділіть планам якийсь час, попрацюйте над ними:

 – запишіть задачі, плани, справи на тиждень і поєднайте їх із розкладом ваших уроків; такий пробний список «запустить механізм» і полегшить подальше планування;

 – розставте завдання відповідно до їх важливості; записавши всі намічені справи, позначте їхні пріоритети: вищий, високий, низький, найнижчий;

 – включіть всі справи, що не є вкрай необхідними у вашій повсякденній діяльності; перенесіть їх у кінець списку.

 – делегуйте повноваження, намагайтеся якомога частіше доручати учням проведення окремих елементів уроку;

 –  закінчіть одне завдання, перш ніж прийнятися за інше, не відкладайте справи на завтра;

 – навчіться говорити «ні»;

 – резервуйте час на термінові роботи або незаплановані зустрічі, тоді ви будите менше турбуватися про те, щоб встигнути виконати свій план;

 – контролюйте процес. Почуття контролю ситуації, імовірно, найважливіша якість, яка необхідна для того, щоб перебороти стрес, адже стрес – це не тільки результат напруженої роботи і негативних подій, скільки результат відчуття того, що життя занадто складне і не піддається контролю.

7) Намагайтеся завершувати ситуації. Якщо ви зазнаєте утиску незавершених справ, спробуйте скоротити їхнє число, для цього виконайте такі чотири дії:

 – усвідомте, що виявилися заручником незавершеної ситуації, яка вимагає свого рішення і марно розтрачує ваші сили;

 – прийміть рішення завершити її;

 – подумайте про те, що у ваших силах і що залежить саме від вас, виберіть кращу можливість і покладайтеся на себе;

 – запровадьте свій план у життя;

8) Визнайте й прийміть обмеження. Ставте досяжні цілі. Послабте ваші стандарти. Досконалість не завжди досяжна, а якщо і досяжна, то вона не завжди цього варта.

9) Уникайте непотрібної конкуренції. Наявність надто великого прагнення до вигравання у надто багатьох сферах життя створює напруження і тривогу, робить людину надто агресивною.

10) Будьте позитивною особистістю:

 – рахуйте ваші удачі;

 – щодня хваліть себе по декілька разів;

 – щодня освідчуйтесь в коханні найдорожчій для вас людині, окрім себе;

 – учіться терпіти й прощати;

 – зробіть що-небудь для поліпшення вашого зовнішнього вигляду.

11) При виникненні почуття тривоги або напруження зануртеся в «тут і зараз», сконцентруйтеся на своєму диханні. Ваше завдання – бачити, чути, відчувати все те, що в дійсності відбувається, причому з усіма подробицями, але без будь – яких оцінок. Просто зосередження, зосередження на житті, а не на власних побоюваннях.

12) Якщо ви почуваєте, що знаходитеся в сильному напруженні, а сили на межі, відкладіть важкі справи.

13) Регулярно робіть фізичні вправи.

14) Щодня знаходьте привід посміятися. Почитайте, подивіться, послухайте, розповідайте про що–небудь смішне. Умійте посміятися над собою. Сміх є дієвим засобом боротьби зі стресом. Дослідження зі сміхотерапії, проведені в Стенфордському університеті, довели, що сміх дійсно тренує багато м’язів, знімає головний біль, знижує артеріальний тиск, нормалізує дихання і сон. При цьому в кров потрапляє більше гормонів, активніше йдуть процеси обміну речовин. Людина, яка часто сміється, перестає відчувати біль.

15) Частину дня на тиждень проводьте так, як вам подобається. Хоча б раз на тиждень витратьте більше часу на те, щоб вечеря запам’яталась чимось приємним. Відійдіть від повсякденності і… поставте на стіл хоча б невелику свічку… Живий вогник заспокоює, змінює настрій – це в нас ще від пращурів.

16) У критичній ситуації скористайтесь «корсетом впевненості». В нього доцільно включити («надягнути на себе») всі зовнішні й внутрішні елементи, що характерні впевненій в собі людині посмішка, сміх, приємний спогад, бадьора пісня, високо піднята голова, горда хода тощо. «Зіграйте роль» впевненої людини і… відчуйте себе впевненою.

17) Оволодійте теорією й практикою позитивного мислення. Позитивне мислення – це головний людський інструмент забезпечення здоров’я й благополуччя. Про це говорив ще Ч.Дарвін: «Вища стадія духовної культури настає тоді, коли ми розуміємо, що повинні контролювати свої думки».

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПЕДАГОГАМ ЩОДО ЗМЕНШЕННЯ ВПЛИВУ СТРЕСУ