Позитивна комунікація – основа міцного союзу і повного взаєморозуміння, вона важлива при побудові міцних стосунків. Які ж дії призведуть до зміцнення союзу, а які, навпаки, піддадуть стосунки непотрібному ризику? Як навчитись розуміти партнера та як навчити партнера розуміти вас? Наведемо деякі рекомендації.

  1. Вимовляйте директиви ствердно, у наказовому тоні. Коли вам що-небудь потрібно від партнера, просто скажіть про це. Висловіться з максимальною ясністю: ви цього хочете. Якщо ви не використовуватиме наказового нахилу, ваш партнер може невірно вас зрозуміти. Наприклад, він може вирішити, ніби ви й самі до ладу не знаєте, чого хочете.
  1. Слова похвали вимовляються виразно, щоби партнер відчув радість, почувши їх. Часто інтонація відіграє куди більшу роль, ніж ті слова, які її супроводжують. Вашому партнеру набагато важливіше почути схвалення, ніж суху констатацію: «Молодець».Ви, напевно, не раз чули, як у добрій міцній компанії партнери говорили один про одного останніми словами. Та варто прислухатись до інтонацій, і відразу стає зрозуміло, що ні про яку образливість і мови не йде. Що, навпаки, таким чином вони виражають свою приязнь один до одного.
  1. Корегуючий тон (загрозлива інтонація) використовується для того, щоби сказати: «Ні!». Відомо, що одні й ті слова можуть використовуватись в абсолютно різних значеннях. Якщо вас цікавить успішна позитивна комунікація, навчіться підкріплювати слова інтонацією. Вище показано, як можна використовувати схвальну інтонацію для похвали. Так само можна використовувати загрозливу інтонацію для корекції. При цьому абсолютно не вимагається використовувати некоректну лексику. Той же самий «Молодець», що супроводжується правильною інтонацією, успішно скорегує поведінку вашого партнера.
  1. Майте на увазі, що, спілкуючись, комуні куючи з партнером, ви не тільки вчите його розуміти вас, ви вчите його й тому, як управляти вами. Позитивна комунікація не може бути односторонньою. Ви вчите вашого партнера розуміти вас, але й самі в той же час учитесь розуміти його. Запорука позитивної комунікації – успішний зворотний зв’язок. Але успішний зворотний зв’язок означає й те, що ви прислухаєтесь до партнера, приймаєте його побажання до уваги. А іноді ці побажання можуть приймати й директивну форму.
  1. Похвала допомагає вашому партнеру розуміти, що він повинен робити, а корекція допомагає йому розуміти, чого робити не треба. Метод батога та пряника був винайдений ще при царі Горосі. І зарекомендував себе якнайкращим засобом для позитивної комунікації. Без похвали вашому партнеру буде складно зрозуміти, які його дії вами вітаються. Без своєчасної корекції ви не покажете йому, які дії неприйнятні у вашому союзі.
  1. Позитивна комунікація – це сукупність (комбінація) вимогливості (твердості) та логічної корекції з похвалою в потрібний час. Ключові слова в цьому визначенні – вимогливість (твердість) і логічність. Усе, що ваш партнер знає про вас, він знає на підставі спостережень за вашими діями. Якщо він бачить, що у вас сім п’ятниць на тиждень, що зараз ви хочете одного, а в наступну хвилину – діаметрально протилежного, він зробить відповідні висновки. Стара армійська мудрість: «Не виконуй наказ – його зараз відмінять» – яскравий приклад негативної комунікації.
  1. Будьте послідовними. Коли ви відпрацьовуєте яку-небудь навичку й підкріплюєте її – постійно хваліть партнера саме за цю поведінку, партнер легко та правильно вас зрозуміє. Якщо ви неуважні та недбалі, то тільки заплутаєте партнера й ускладнюватимете свою роботу. Переконайтесь, що ви точно уявляєте, чого хочете, і розумієте, як до цього наблизитись, перш ніж хвалитимете партнера.

Позитивна комунікація в союзі вимагає постійної, безперервної роботи. Необхідно помічати кожний новий крок, зроблений вашим партнером на шляху до повного взаєморозуміння, та заохочувати такі кроки. Адже він, урешті-решт, зацікавлений у взаєморозумінні не менше, ніж ви. Але й не вас це накладає певні зобов’язання. Якщо ваш партнер побачить, що ви не оцінили його досягнення , він може сприйняти відсутність заохочення як корекцію. І в такому разі досягнення обернеться великим кроком назад. Не допускайте цього, будьте уважні до партнера.

  1. Ніколи не карайте партнера. Іноді обставини можуть скластись так, що пряме          покарання видаватиметься вам єдиним адекватним варіантом рішення проблеми. Це – помилка. Ніколи, за жодних умов партнера не можна карати. Як тільки в союзі виникає концепція покарання, у той же момент із нього зникає поняття партнерства.

Будуйте ваш союз, базуючись на природному прагненні вашого партнера до похвали. Не закладайте у фундамент страх покарання.

ЯК ПОРОЗУМІТИСЯ З ПАРТНЕРОМ?